Szanowni Państwo, miłośnicy Spotkań z Naturą i Sztuką UROCZYSKO.

      Byliśmy pierwszą i do tej pory największą, interdyscyplinarną imprezą w Województwie Podlaskim. Łączyliśmy tak różnorodne dziedziny jak kulturę, sztukę, dziedzictwo przyrodnicze i historyczne Podlasia, szczególnie z obszaru Puszczy Knyszyńskiej. 

Okazuje się jednak, że nie znajdujemy już miejsc, gdzie moglibyśmy składać wnioski o finansowanie Uroczyska. Nasza szeroka formuła nie mieści się w mocno zawężonych obszarach tematycznych ogłaszanych obecnie konkursów na dofinansowania. Jednocześnie nigdy nie chcieliśmy ograniczać naszej tematyki, albowiem na przestrzeni lat takich dobrze funkcjonujących przedsięwzięć o wyspecjalizowanym polu działania pojawiło się wiele. 

    Tak więc po ćwierć wieku trwania Spotkań z Naturą i Sztuką UROCZYSKO uznaliśmy, iż ich formuła w pewien sposób się wyczerpała. W związku z tym postanowiliśmy, że ubiegłoroczne XXV Spotkania z Naturą i Sztuką UROCZYSKO zakończyły ten cykl i „Uroczysko” w tym roku się nie odbędzie.

    Jednocześnie pragniemy uspokoić, że nie jest to koniec naszych działań! Jednym z sukcesów Spotkań z Naturą i Sztuką jest impreza promująca dziedzictwo kulinarne Podlasia, które zamierzamy kontynuować. Mowa o Mistrzostwach Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej. Już teraz zapraszamy do udziału w  XXIV Mistrzostwach Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej, które odbędą się w dniach 13 sierpnia w Supraślu. Klasycznie konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: indywidualnej (gdzie mierzą się ze sobą miłośnicy podlaskiej kuchni) oraz profesjonalna (gdzie konkurują restauracje oraz producenci).

Jak dotąd z sukcesem odbyły się XXIII edycje tego wydarzenia. W samym Supraślu do dziś pozostaje około 6 mistrzyń i mistrzów świata w tej dyscyplinie. Najlepszym tego dowodem jest powstały dzięki nim i funkcjonujący do dziś Bar Jarzębinka, ze specjalizacją w pieczeniu najlepszej babki i kiszki ziemniaczanej i wiszące na jego ścianach dyplomy zwycięstwa. Uznając niezaprzeczalną wartość naszego przedsięwzięcia Starostwo Powiatowe wyraziło chęć jego wspólnej realizacji w ramach organizowanych przez Powiat Białostocki imprez promocyjnych.

Spotkania z Naturą i Sztuką UROCZYSKO, jak dobrze pamiętamy, nigdy nie były jednorodną formułą festiwalową. Uruchamiały one szereg inicjatyw z różnych dziedzin, zgłaszanych i realizowanych  przez aktywne osoby. Współcześnie pojawia się wiele pomysłów, ale mało jest osób chętnych do zaangażowania się w ich realizację. Na przestrzeni tych 25 lat działalności, rzadko kiedy pomysły się powtarzały, co było niezaprzeczalnym atutem imprezy. 

    W tym miejscu wypada podziękować wszystkim, pomysłodawcom i osobom zaangażowanym w organizację 25-ciu edycji Spotkań z Naturą i Sztuką UROCZYSKO. Koniecznie należy wymienić Pana Krzysztofa Wolframa, Panią Joannę Sokólską oraz Panią Martę Szymską – której ideą było ścisłe związanie naszej imprezy z działalnością CkiR w Supraślu. Przy działaniach z szeroko pojętej sztuki, osobą niezastąpioną okazał się być śp. Grzesiek Łoś. Natomiast w sprawach organizacyjnych osobą zasłużoną dla naszych Spotkań była śp. Ania Gieleżyńska. 

Składamy także serdeczne podziękowania wszystkim od których otrzymaliśmy wszelkiego rodzaju wsparcie, takie jak: nagrody, wyżywienie i noclegi gości, transport, czy bardzo często pomoc własnych rąk. Należą się od nas także podziękowania mieszkańcom Supraśla i okolicznych miejscowości, którzy nam zaufali i udostępnili fotografie ze swoich rodzinnych albumów. Dzięki nim zaistniał nasz projekt „Podzielmy się historią znad Supraśli i Sokołdy”. Jego owoce w postaci fotogramów, zawisły na ulicach Supraśla. Również w tym roku będziemy je prezentować gościom Uzdrowiska Supraśl na ulicach miasta.

Jako Stowarzyszenie UROCZYSKO nadal działamy i od lat realizujemy projekty z zakresu edukacji ekologicznej.

Z tego miejsca zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych. Formułę naszych Spotkań nadal można wykorzystać, a my służymy naszym wieloletnim doświadczeniem i pomocą. Czekamy na następne pokolenie gotowych do działania społeczników.

    Raz jeszcze dziękujemy za wspólnie, mile i ciekawie spędzone ćwierć wieku 

ze Spotkaniami z Naturą i Sztuką UROCZYSKO.